AŞAĞI DÜNYA OBRUĞU&KÜMBET KALE DOĞA YÜRÜYÜŞÜ

PARKUR HAKKINDA:

Bu Pazar Tek grup halinde yürüyeceğimiz rotamızın detayları;

Toroslar  Zirve dağcılık kulübü olarak 09 NİSAN 2023 Pazar günü Silifke ’nin kuzeyini yürüyeceğiz. Sabah saat 08:00 de Dumlupınar lisesi önünden kalkacak araçlarımız saat 08:15 te Mezitli belediyesi önünden yol boyunca yoldan binecekleri alarak devam edecektir. Çeşmeliden kahvaltidan sonra yaklaşık 1 saatlik bir yolculuk sonrasında yürüyüş başlangıç noktasına varılacaktır.

NEREYE GİDİYORUZ

Aşağı Dünya Obruğu, (Akhayat Obruğu) Mersin ili, Silifke ilçesine 19 km kuzeyinde yerleşim kalıntılarının bulunduğu obruk.

Genel görünüm

70 m derinlik ve 100 m-150 m genişliğindedir. Temelinde yerleşim kalıntıları bulunur. Doğal ve insan yapımı mağaralar bulunur. Aşağı dünya obruğunun 400 m batısında Akhayat harabeleri bulunur. Alanın kült yeri olduğu düşünülmektedir. Akhayat ile düdenin birbirleriyle ilişkili oldukları düşünülmektedir. Ana kayaya oyulmuş merdivenlerle aşağıya inilir. Temelde bulunan yerleşim yerinde girişler ayaktadır. Herakles topuzu, üzüm salkımı ve boğa başı giriş kapısı üzerinde yer alır. Kayalara oyulmuş lahitler ve adak taşları dikkat çekmektedir

Akhayat harabelerinde küçük boyutlarda, kaya çıkıntısı üzerinde zeytinyağı üretim değirmeni tespit edilmiştir.

Alan 1993’te 1. derece doğal ve arkeolojik sit alanı ilan edilmiştir.

Silifke Demircili Anıt mezarlar bölgesinde başlayacak olan parkurumuz 10 km olacaktır. 5’inci km’de KÜMBET kalesine uğranacak olup Fotoğraflar çekildikten sonra etkinliğimiz kaldığı yerden devam ederek AŞAĞI DÜNYA OBRUĞUNA gidilecektir. Burada gerekli tedbirler alındıktan sonra obruğa inilip burada Fotoğraflar çekilecektir daha Sonra bölgeye yakın olan kubat Seyir terasına gidilerek Fotoğraflar alınacak olup araçlara dönüşecektir. Burada kulüp ikramı olan çay ile kumanyalarımızı yiyerek etkinliğimiz son bulacaktır ve Mersin e dönüşe geçilecektir.

TARİH : 09.NİSAN.2023

PARKUR: AŞAĞI DÜNYA OBRUĞU – KÜMBET KALE DOĞA YÜRÜYÜŞÜ ETKİNLİĞİ

ETKİNLİK GÖREVLİLERİ :

SORUMLU YÖNETİCİ : HATİCE GÜNER

REHBER : SÜLEYMAN SARIGÜL

ARTÇI : ERKAN DEMİR

HAREKET YERLERİ VE SAATLERİ :

DUMLUPINAR LİSESİ : 08:00

ESKİ MEZİTLİ BELEDİYESİ : 08:15

KAHVALTI : ÇEŞMELİ KÖY KAHVESİ

ÖĞLE YEMEĞİ : KUMANYA

NOT ; ETKİNLİK SONRASINDA KULÜP İKRAMI ODUN ATEŞİNDE ÇAY OLACAKTIR.

KAYIT İÇİN İLETİŞİM TEL :

Ali Rıza DEMİR 505.2280692

Rıdvan ERDOĞAN 506.5314062

Erkan DEMİR 555.189.14.89

Rahmi GÜLLÜ 530.6962116

Süleyman SARIGÜL 555.2529766

Hatice GÜNER 507.6974721

Sibel İLHAN 506.3439024

Didem SOFRACI 5360353301

Diğer duraklar için, kayıt durumuna göre görevlilerden bilgi alabilirsiniz

ÖNEMLİ NOT: Yönetim Kurulumuz tarafından alınan karar gereği Pazar günü faaliyetlerimize katılım için kayıt yaptıran dostlarımız Cumartesi günü saat 17.00’akadar kayıtlarını iptal edebilirler.

Ancak Cumartesi günü saat 17.00’dan sonra yapılacak iptallerin ücreti ödenir.

İptal ücreti kulübün aşağıda yazılı iban hesabına yatırılacaktır.

Zirve Dağcılık İş Bankası Hesap No

TR180006400000166061236597

KURALLARIMIZ :

Yürüyüşe katılanlar, TECRÜBE, KIYAFET, AYAKKABI, BATON vb. malzemeler de göz önünde bulundurularak, Etkinlik Sorumluları ve Rehberlerince yürüyüşün zorluk derecelerine göre gruplara yönlendirilebilirler. İlk kez katılanlar A grubunda yürüyebilir, B grubuna kabul edilmezler. Yürüyüşlerimizde Rehberler tek yetkilidir, verecekleri kararlara katılımcılar uymak zorundadır.

Rehberden önde gitmek ve artçıdan geri kalmak yasaktır.

Yürüyüşlerimiz esnasında Alkollü içecekler kesinlikle kullanılmaz, içtikleri tespit edilenler bir daha yürüyüşlere kabul edilmezler.

Yürüyüş esnasında Akciğer lopları açıldığı için sigara içeni normalden iki kat daha fazla etkileyeceği gibi pasif içici durumunda olan diğer kişilere de zarar verecektir. Söndürülmesi unutulan bir sigara izmariti her açıdan doğaya zarar verebilir. Bu yüzden diğer katılımcılara saygılı olmak koşulu ile sigara ancak büyük molada kontrollü alanda içilebilir, yürürken veya kısa molalarda sigara içilmesi yasaktır.

Su ekmek yiyecek vs. için alışverişler faaliyet öncesi yapılmalıdır. Faaliyetler ilan edilen saatte başlar. Gecikenler beklenilmez. Faaliyet saatinde olabilecek değişiklikler katılımcılara bildirilir.

Faaliyetlerde hiç bir şekilde gruptan kopulmaz. Ekip halinde öndeki ile aynı iz takip edilerek hareket edilmelidir.

Evsel atıklarımızı şehre geri götürüyor doğada sadece ayak izimizi bırakıyoruz. Meyve kabuklarını ve çekirdeklerini toprağa gömebilirsiniz.

Kulaklıkla müzik dinlemek yerine doğanın sesi olan rüzgarı, su sesini, kuşların ve diğer hayvanların dilini dinleyelim. Kulaklıkla müzik dinlemek olası tehlike uyarılarını duymanızı da engelleyecektir.

Doğadan sadece Fotoğraf alıyor, sadece ayak izi bırakıyoruz.

MUTLAKA BULUNMASI GEREKENLER

• İki omuzdan geçmeli rahat bir Sırt Çantası (özellikle tek omuz çapraz askılı çantalar sizi gereğinden fazla yoracak ve omuriliğinize zarar verecektir),

• Yağmurluk veya Rüzgarlık,

• Bir öğünlük yiyecek,

• Asgari 1,5 litre su,

• Fotoğraf Makinası,

• İlaçlarınız ( kişisel olarak kullandığınız ilaçlarınız varsa),

• Yedek giysi,

• Fener ya da Kafa Lambası,

• Düdük,

• Baton,

• Tozluk,

• Güneş Gözlüğü,

• Güneş Kremi,

Yürüyüş esnasında kaybedeceğiniz enerjiyi karşılamak için fındık, kuru üzüm, kuru kayısı gibi doğal şeker türevlerini bulundurmanızı tavsiye ederiz.

Keyifli yürüyüşler ve sağlıklı günler dileriz. Hayatınız Zirve Tadında Olsun…

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*