MERSİN ZİRVE DAĞCILIK TEKNE TURU

ÖNEMLİ BİLGİLENDİRME:
KATILIM SAYISI 130 KİŞİ İLE SINIRLIDIR

TEKNE TURU DETAYLARI :
Mersin Zirve Dağcılık Kulübü olarak 30 HAZİRAN 2019 pazar günü Alize yatçılık ile tekne turundayız.
Zirve Dağcılık kulübü üyelerimizi ve dostlarımızı negatif enerjimizi atmaya denizin keyfini en güzel koylarda çıkarmaya bekliyoruz.

Sabah saat 07:45 de forum yanında ki groseri alış veriş merkezi önünden araçlar hareket edecektir. Pozcu Mezitli Davultepe Tece yol üzerinden katılımcılarımız alınabilecektir.
Teknede soğuk sıcak içecekler mevcut olup grup indirimi yapılmış fiyatlar araçlarda duyurulacaktır. Katılımcılarımız isterlerse yanlarında yiyecek ve meyve getirebileceklerdir.
Sabah kahvaltı için mola verilmeyecektir. Ancak simit vb için yol üzerinde uygun bir patiseride mola verilecektir.
Silifke Taşucu Tekne Turu Proğramı özetle;
Muhteşem turumuz saat 10:00 gibi teknemizin Taşucu limanından kalkması ile başlar. Yatlarımızın gideceği ilk koy olan Boğsak koyu ve adasına doğru yol alırken tekne personeli bizlere adalar ve çevre ile ilgili bilgiler vermeye başlamıştır bile.. İlk Boğsak koyuna vardığımızda; doğa ile iç içe olduğunuz bu koyda yüzme molası verilecek ve dilerseniz denize girme fırsatı bulacaksınız. İlk molanın ardından doğu Akdeniz’in en büyük adasına çeşitli animasyonlar eşliğinde demirlenir ve yüzme molası verilir.
Deniz keyfinden sonra yemek servisimiz başlayacak; Balık, Salata, Patates ve Makarnadan oluşan yemek yenecek. Bu sırada Teknemizde bizler için hazırlanan dans yarışmaları, animatör eşliğinde aktiviteler ile yolculuk devam edecek. Bu adadan sonra bir diğer koyumuz olan dünyanın 13. en güzel koyu ve adası olan muhteşem güzellikteki Tisan koyuna hareket edeceğiz. Akdeniz’in bu nadide koyunda bu koyun güzelliğini yaşamanız için 45 dakika yüzme molası verecek.. Bu muhteşem koydan ayrılıp kara yolu olmayan Barbaros Koyuna geçip bir süre burada yüzme molası verdikten sonra Taşucu limanına doğru teknemiz yol almaya başlayacak Bu esnada yaz ayının vazgeçilmez meyvesi karpuz ikramından sonra saat 18:00 de yatlarımız Taşucu’na geri dönüşle bu unutulmaz turumuz tamamlanacaktır.
Bu bahsetmiş olduğumuz rota Doğu Akdeniz’in en güzel en güvenli adaları & koyları olup tamamen bakirdir. Buraların tek sahibi olan yunusları ve caretta – carettaları ve deniz foklarını görme şansımız çok yüksektir..
1. TAŞUCU
Yatımızın’da limanı olan, yat turlarımızın başlangıç ve bitiş noktası Taşucu limanına ev sahipliğide yapan Taşucu, Silifke’ye 12,5 km Mersin’ 94 km uzaklıkta olup, Mersin Antalya Karayolu üzerindedir. Taşucu Silifke ilçesine bağlı şirin bir sahil kasabasıdır. Nüfusu yaklaşık, 10.466’dır. Nüfus yaz aylarında 15-20.000 dolaylarına ulaşır. Taşucu Turizm açısından önemlidir. Buradan Kıbrıs’a düzenli olarak deniz otobüsü seferleri yapılmaktadır. İklimi tropikal’dır. Kendi zonunda en az sıcaklık farkı görülen kasabada yaz kış ısı farkı yok denecek kadar az ve sürekli yüksektir. Bitki çeşitliliği nadide ve endemiktir toprakları verimli ve sulaktır. Halk geçimini balıkçılık, turizm, ve tarımla sağlar. Taşucu’nun
“Denizkızı Efsanesi” meşhurdur. Taşucu’nda Caretta caretta kaplumbağaları yuvalanır. Göksu deltası civarında kuş cenneti bulunmaktadır.
2. BOĞSAK KOYU
Yat turumuzun ilk yüzme molası verdiği yer olan Boğsak, Deniz yolu ile Taşucu limanına 4,8 Deniz mili (8,8 km) Kara yolu ile Silifke’den 18 km, Taşucu`ndan yaklaşık 9 km uzaklıkta Mersin Antalya kara yolu üzerindedir. Mavi bayraklı boğsak Koyu yüzmek için ideal bir yerdir. Koyun hemen karşısındaki Boğsak Adası doğal bir dalga kıran görevi görerek koyu sert rüzgarlardan ve dalgalardan korur. Ayrıca ada Roma ve erken Bizans dönemlerine ait evler, mezarlar, sarnıçlar ve kilise kalıntılarına’da ev sahipliği yapar. Boğsak`ta yerleşim vardır. halk geçimini genellikle balıkçılık, turizm, tarım ve hayvancılıktan sağlar. dik yamaçlarında yetişen Keçiboynuzu bir diğer adı ile harnup, zeytin ve zetin yağı ünlüdür.
3. DANA ADASI
Yat turumuzun ikinci yüzme molası verdiği Dana adası diğer adı ile Köserlik adası, Taşucu limanı’na 9,7 Deniz mili (18 km) Ana Kara’ya 1,2 Deniz mili (2,3 km) mesafededir. Kargıcak bogazındaki ada kıyıya paralel uzanmaktadır. Her zaman serin ve akıntılı olan kargıcak boğazı sularında yüzmek eşsizdir. Adanın en yüksek yeri 270 metre olup yüz ölçümü 2.69 km2 dir. Dana Adası eski adı ile (Pithyussa Adası) Roma ve Erken Bizans kilisesi, mezarlar, lahitler, su kemerleri, evler, liman tesisleri ve bir Roma hamamı kalıntıları vardır. Bu ada aynı zamanda Roma ve Erken Bizans dönemlerinde mezarlık olarak kullanıldığı düşünülmektedir. Adadaki tatlı su kaynağının varlığı adayı her zaman stratejik öneme sahip kılmıştır. Şimdilerde adada yerleşim yoktur.
4. TİSAN KOYU
Yat turumuzun üçüncü molasını verdiği yer olan Tisan koyu, Deniz yolu ile Taşucu limanına 13.9 Deniz Mili (25,7 km) Karayolu ile Taşucu’na 35,8 km Silifke’ye 48,3 km mesafede bulunmakta, Silifke ilçesine bağlı, Mersin Antalya karayolundan ulaşılan, Yeşilovacık beldesi sahilinde, mavi ve yeşilin buluştuğu şirin bir koy’dur. Çok hoş manzarasını izlemek ve turkuaz mavisi denizinde yüzmek insanı adeta büyüler. Koy antik Aprodisias adıyla yunan kolonisi olarak İ.Ö.VII. yüzyılda kurulmuş şimdilerde ise kalıntılarına ev sahipliği yapmaktadır. Koyda yaşam kurulu bulunan yazlık villalarda yazlıkçıların varlığı ile yaz aylarında yoğundur kışları derin bir sessizliğe gömülür. Küçük iki adası vardır.
5. BARBAROS KOYU
Yat turumuzun son yüzme molası verilen yeri Barbaros koyu Taşucu limanına Deniz yolu ile 5,5 Deniz mili (10,2 km) Kara yolu ile Taşucu’na 19,5 km, Silifke’ye 32 km uzaklıktadır. Toroslar’ın enfes görünümlü bir vadisinin denizle birleştği güzel bir koydur. Doğal görüntüsü ile Akdeniz’in el değmemiş koylarındandır. koyda yerleşim yoktur. yüzmek için ideal koylardandır.
TEKNE TURU PROĞRAMI:
08:00 Pozcudan otobüslerle hareket
10:00 Taşucu limanından hareket
12:00 Barbaros koyu yüzme molası
13:00 Dana adası yüzme molası
14:00 Tisan yüzme ve yemek molası
ÖĞLE YEMEĞİ SERVİSİ; balık, salata, makarna , patates cips
15:00 sürpriz yarışma ve hediyeler
16:00 Boğsak yüzme molası
17:00 Boğsaktan hareket
17:30 mevsim meyvesi ikramı
18:00 Taşucu limanına varış
20:30 Mersin’e varış
KAYIT İÇİN İLETİŞİM TEL :
Ali Rıza DEMİR 505.2280692
Rıdvan ERDOĞAN 506.5314062
Erkan DEMİR 535.4415183
Rahmi GÜLLÜ 530.6962116
Süleyman ASLAN 532.2764560
Süleyman SARIGÜL 555.2529766
Hatice GÜNER 507.6974721
Sibel İLHAN 506.3439024
Didem ÖZTÜRK 533.3306010
Diğer duraklar için, kayıt durumuna göre görevlilerden bilgi alabilirsiniz.

2 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*