MEYDAN KALE-GÖK KALE-KEŞLİTÜRKMENLİ KÜLTÜR YÜRÜYÜŞÜ

TOROSLAR ZİRVE DAĞCILIK VE DOĞA SPORLARI KULÜBÜ

PARKUR HAKKINDA:
Bu Pazar A ve B iki gurup halinde yürüyeceğimiz rotamızın detayları;


Toroslar Zirve dağcılık kulübü olarak 13 MART 2022 Pazar günü Mersin Büyükşehir Belediyesi Mersin Üniversitesi Zirve Dağcılık işbirliği ile 1.5 yıldır çalışmaları yürütülen ilimizdeki antik yolları dostlarımıza spor severlere etap etap yürütmeye başlıyoruz.

KİLİKYA YOLU 2.ETAP

MEYDANKALE-GÖKKALE-KEŞLİTÜRKMENLİ KÜLTÜR YÜRÜYÜŞÜ

Silifke’nin 12 km. kuzeyindeki İmamlı Köyü’nün kuzeydoğusunda yer alan ve Akdeniz kıyısından iç kısımdaki Olba Krallığı merkezine (Uğuralanı) giden yolu denetleme amacıyla kurulmuş inşa edilmiş Meydan Kaleden başlayacak kültür yürüyüşümüz; Kale içinde gözetleme kulesi, burç, sarnıç ve nekropol gibi yapıların kalıntıları gezilip fotoğraflar alındıktan sonra Gökkaleye yürünecektir.
Mersin ilinin Silifke ilçesi kırsalında yer alan bir ören yeri olan Gökkale halk arasında kale olarak adlandırılmakla birlikte gerçekte bir villa rustica, yani bir Romalı çiftlik sahibinin konağıdır. Bu bina 1949 yılında kısa süre için bir köy okulu olarak da kullanılmıştır. Yapıda Roma İmparatorluğu döneminin klasik yapı malzemesi olan dikdörtgen biçiminde ortagonal tabir edilen taşlar kullanılmıştır. Pencereler kemerlerle beslenmiştir. Toplam altı oda vardır. Bina ön tarafında bir sarnıç bulunur. Çevrede bir zeytin pres yeri ve bir değirmene ait izler ile iki adet te mezar bulunan Kale gezildikten sonra döşenmiş taş yoldan Ayvalı Mevkiinde bulunan ören yerine yürünecektir.A Performans Grubu 7 km-B Performans grubumuz 15 kilometrelik bir yürüyüş sonrasında Keşlitürkmenli mahallemizde yürüyüş sonlandırılacaktır.

PARKUR ZORLUK DERECELENDİRME

A GRUBU kolay bir parkur olup sağlıklı her bireyin katılabileceği bir parkur türüdür
B GRUBU orta zorlukta bir parkur olup dayanıklılık isteyen bir parkur türüdür.

ETKİNLİK GÖREVLİLERİ :

SORUMLU YÖNETİCİ : SÜLEYMAN SARIGÜL
REHBER : ALİ RIZA DEMİR
ARTÇI : ERKAN DEMİR

HAREKET YERLERİ, SAATLERİ :
DUMLUPINAR LİSESİ : 08:00
ESKİ MEZİTLİ BELEDİYESİ : 08:15

KAHVALTI : SUSANOĞLU KÖY KAHVESİ
ÖĞLE YEMEĞİ : KUMANYA

KAYIT İÇİN İLETİŞİM TEL :
Ali Rıza DEMİR 505.2280692
Rıdvan ERDOĞAN 506.5314062
Erkan DEMİR 555.189.14.89
Rahmi GÜLLÜ 530.6962116
Süleyman SARIGÜL 555.2529766
Hatice GÜNER 507.6974721
Sibel İLHAN 506.3439024
Didem ÖZTÜRK 5360353301

Diğer duraklar için, kayıt durumuna göre görevlilerden bilgi alabilirsiniz

ÖNEMLİ NOT:Yönetim Kurulumuz tarafından alınan karar gereği Pazar günü faaliyetlerimize katılım için kayıt yaptıran dostlarımız Cumartesi günü saat 17.00’akadar kayıtlarını iptal edebilirler.
Ancak Cumartesi günü saat 17.00’dan sonra yapılacak iptallerin ücreti ödenir.
İptal ücreti kulübün aşağıda yazılı iban hesabına yatırılacaktır.

Zirve Dağcılık İş Bankası Hesap No
TR180006400000166061236597

LÜTFEN PANDEMİ DETAYLARINI OKUYUNUZ
1- Pandemi sürecinde olduğumuzu unutmayalım ve tüm koruyucu önlemlere uyamaya devam edip doğa yürüyüşünde daha dikkatli olunması rica olunur.
2- Araç içi yolculukta herkesin maske takması zorunludur. Maskenizi getiriniz.
3- Doğada yürüyüş mesafesine uyulacak olup, molalarda bir araya gelinmemesi sağlığınız açısından önemlidir.

KURALLARIMIZ :
Yürüyüşe katılanlar, TECRÜBE, KIYAFET, AYAKKABI, BATON vb. malzemeler de göz önünde bulundurularak, Etkinlik Sorumluları ve Rehberlerince yürüyüşün zorluk derecelerine göre gruplara yönlendirilebilirler. İlk kez katılanlar A grubunda yürüyebilir, B grubuna kabul edilmezler. Yürüyüşlerimizde Rehberler tek yetkilidir, verecekleri kararlara katılımcılar uymak zorundadır.
Rehberden önde gitmek ve artçıdan geri kalmak yasaktır.
Yürüyüşlerimiz esnasında Alkollü içecekler kesinlikle kullanılmaz, içtikleri tespit edilenler bir daha yürüyüşlere kabul edilmezler.
Yürüyüş esnasında Akciğer lopları açıldığı için sigara içeni normalden iki kat daha fazla etkileyeceği gibi pasif içici durumunda olan diğer kişilere de zarar verecektir. Söndürülmesi unutulan bir sigara izmariti her açıdan doğaya zarar verebilir. Bu yüzden diğer katılımcılara saygılı olmak koşulu ile sigara ancak büyük molada kontrollü alanda içilebilir, yürürken veya kısa molalarda sigara içilmesi yasaktır.
Su ekmek yiyecek vs. için alışverişler faaliyet öncesi yapılmalıdır. Faaliyetler ilan edilen saatte başlar. Gecikenler beklenilmez. Faaliyet saatinde olabilecek değişiklikler katılımcılara bildirilir.
Faaliyetlerde hiç bir şekilde gruptan kopulmaz. Ekip halinde öndeki ile aynı iz takip edilerek hareket edilmelidir.
Evsel atıklarımızı şehre geri götürüyor doğada sadece ayak izimizi bırakıyoruz. Meyve kabuklarını ve çekirdeklerini toprağa gömebilirsiniz.
Kulaklıkla müzik dinlemek yerine doğanın sesi olan rüzgarı, su sesini, kuşların ve diğer hayvanların dilini dinleyelim. Kulaklıkla müzik dinlemek olası tehlike uyarılarını duymanızı da engelleyecektir.
Doğadan sadece Fotoğraf alıyor, sadece ayak izi bırakıyoruz..

MUTLAKA BULUNMASI GEREKENLER
• İki omuzdan geçmeli rahat bir Sırt Çantası (özellikle tek omuz çapraz askılı çantalar sizi gereğinden fazla yoracak ve omuriliğinize zarar verecektir),
• Yağmurluk veya Rüzgarlık,
• Bir öğünlük yiyecek,
• Asgari 1,5 litre su,
• Fotoğraf Makinası,
• İlaçlarınız ( kişisel olarak kullandığınız ilaçlarınız varsa),
• Yedek giysi,
• Fener ya da Kafa Lambası,
• Düdük,
• Baton,
• Tozluk,
• Güneş Gözlüğü,
• Güneş Kremi,
Yürüyüş esnasında kaybedeceğiniz enerjiyi karşılamak için fındık, kuru üzüm, kuru kayısı gibi doğal şeker türevlerini bulundurmanızı tavsiye ederiz.
Keyifli yürüyüşler ve sağlıklı günler dileriz. Hayatınız Zirve Tadında Olsun…

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*