TARİHİ YOLLAR 3/ FRİG YOLU

FRİG YOLU PROGRAMI (03-04-05 Haziran 2022)

Afyonkarahisar denince pek çoğumuzun aklına şüphesiz termal otel, sucuk, kaymak gelir. Ancak bir de tarih sahnelerinde yerini alan Frig Uygarlığı var ki bu topraklara apayrı bir önem katar.

Dokunduğu her şeyi altına dönüştüren ve Tanrı Apollon tarafından cezalandırılan eşek kulaklı Kral Midas’ın ülkesine; Büyük İskender’in Doğu seferinde çözemediği ve kılıcıyla parçaladığı Gordion Düğümü hikayesinin geçtiği yere; yani adını Friglerden alan Frigya bölgesine yürümeye gidiyoruz…

Zirve dağcılık; İlkbaharın sonunda, Haziran başında, ülkemizin en güzel parkurlarından biri olan ve zengin kültür mirasıyla dikkat çeken Frig Vadisi ile sizleri buluşturuyor…

Eskişehir – Kütahya – Afyon arasında kalan, bundan 3000 yıl önce Frigyalıların kayalara evler, kaleler, anıtlar oyarak kurduğu, kocaman bir medeniyetin enfes coğrafyasında yürüyeceğiz.

MÖ 7. yüzyılda Kafkaslar üzerinden gelen Kimmerlerin saldırıları sonucu çöken Frig devletinin ve ardından sırasıyla Lidyalılar, Persler, Makedonlar, Romalılar, Bizanslılar, Selçuklular ve Osmanlıların hüküm sürdüğü topraklarda yürüyeceğiz.

Rotamız üzerinde; savunma yapıları, kaya mezarları, kaya yerleşimleri, kaya kiliseleri, kaya anıtları, sunaklar, antik yollar, kervansaraylar, Tümülüsler ve peri bacaları göreceğiz. Hem tarihi hem doğal dokunun içinde gezerken kendimizi bambaşka bir âleme gitmiş gibi hissedeceğiz.

4 kentin sınırları içinden geçen ve 506 km uzunluğa sahip, Türkiye’nin üçüncü büyük Trekking (Doğa Yürüyüşü) parkuru olan Frig yolu, tarihi, Jeolojik, Kültürel ve Doğal güzellikleri ile tam bir görsel şölen sunacaktır bizlere.

Türkiye’nin en güzel 10 vadisi arasında gösterilen “Frig Vadisi” kültür turundaki konaklamalar, isteğe bağlı olarak Termal Hotel; Uygulama Oteli veya Çadırda olacaktır.

Tarih kokan topraklarda; tüflü kayalara oyulan kral mezarları, açık hava tapınakları, sunaklar, kaya kabartmaları, basamaklı anıtlar, nişler, yer yer izlenebilen antik yollar, savunma ve barınma amaçlı mağaralar arasında dolaşırken tarihin ve bu topraklarda yaşanmış olduğuna inanılan efsanelerin bizi sarıp sarmaladığını hissederek yürüyüşümüzü tamamlıyoruz.

Tadı damaklarımızda kalan, bu güzel coğrafyanın bir başka rotasında yeniden yürümeyi, efsanevi topraklarda tarihi yeniden keşfetmeyi hayel ederek Frig yolundan ayrılacağız.

01 Haziran 2022 Çarşamba günü akşam saat 20:00 da Dumlupınar Lisesi önünden aracımız hareket edecektir. Sabah saat 08:00 da Üçler Kayası beldesinde başlayacak tarihi Frig Yolu yürüyüşümüzün program akışında;

1.GÜN (02 Haziran 2022 Perşembe)

Toplamda 18 Kilometre Yürünecektir. Rehberin uygun göreceği yerde öğle yemeği yenecektir. Üçler Kayası Köyünde başlanacak parkurumuzda sırasıyla Mitolojik Şarap Deposu, Kral Mezarları, Mitolojik Zindan, Peri Bacaları, Çok Katlı Frig Yerleşimleri, Üçler Kayası Kalesi, Kral Yolları, Küçük kapı Kaya Anıtı, Aslankaya Anıtı, Büyük Kapı kaya Anıtı, Gizemli Vadi (Işın İni-Samanini vadileri) Burmeç Anıtı, Antik Yollarda yürünecek olup akşam saat 18:00 da otele dönüş yapılacaktır.

2.GÜN (03 Haziran 2022 Cuma)

Toplamda 12 Kilometre Yürünecektir. Rehberin uygun göreceği yerde öğle yemeği yenecektir.

Demirli Kale, Burmeç Anıtı, Bayramaliler Göleti, Akdere Vadisi,Kaya Mezar Odaları, Kibele Sunakları, Panaromik Fotoğraf Seyir Tepesi, Basamaktaş, Antik Yol,

Parkur bitiminde Maltaş Açık Hava Tapınağı Göynüş Vadi Yürüyüşü, Aslantaş Mezar Odası, Yılantaş Mezar Odası gezilecektir. Akşam saat 18:00 da Hotele dönüş yapılacaktır.

3.GÜN (04 Haziran 2022 Cumartesi)

Toplamda 18 Kilometre Yürünecektir. Rehberin uygun göreceği yerde öğle yemeği yenecektir. Yürüyüş parkuru üzerinde; Yazılıkaya Platosu (Friglerin İnanç Merkezleri), Büyük Midas Anıtı, Kaya Mezar Odaları, Tören Yolu, Kybek Sunakları, Sümbüllü Anıt, Hitit Rolyefleri, Çift İdollü büyük altar, Agora, Devasa Merdivenli Sarnıçlar, Üzüm Presleri, Küçük Yazılıkaya Anıtı, Kırkinler Kayalıkları, Areyastis Anıtı, Çukurca-Kümbet, Gerdekkaya Kaya Mezar Odası, Doğanlı Kale, Tonozlu Kaya Mezarları, Çiftlik Evleri, Berber İni (Bizans Dönemi görkemli Şapel), Asar Kale(Kybele ninin hediyesi görkemli Frig Kalesi), Selçuklu Kümbeti,Frig Kültür Alanı, Aslanlı Solan Mezar Odası, akşam saat 18:00 da hotele dönüş yapılacaktır.

4.GÜN (05 Haziran 2022 Pazar)

Son günü Afyon da kültür turuna ayrıyoruz.

Sırasıyla Büyük Taaruz Kocatepe Anıtı, İstiklal Yolu, Afyon Kalesi, Ahmet Paşa Camii, Taş Medrese, Bedesten Kapalı Çarşı, Alem-i Çarşı, Mevlevihane, Millet Hamamı, Eski Afyon Konakları, Bey Konağını gezdikten sonra öğleden sonra saat

15:00 gibi Mersine dönüşe geçiyoruz. Gece saat 02:00 gibi Mersinde olunacaktır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*