VARDA KÖPRÜSÜ & KAPIKAYA KANYONU & YERKÖPRÜ DOĞA YÜRÜYÜŞÜ

VARDA KÖPRÜSÜ KAPIKAYA KANYONU YERKÖPRÜ DOĞA YÜRÜYÜŞÜ

?VARDA ALMAN KÖPRÜSÜ
Varda Köprüsü (Alman Köprüsü) veya Viyadüğü, Adana Karaisalı ilçesi Hacıkırı köyünde yer alıyor. Mühendislik harikası olarak nitelendirilen köprü 1900’lü yılların başında Almanlar tarafından inşa edilmiş, bu yüzden Alman Köprüsü diye de adlandırılıyor.
Hacıkırı Demiryolu köprüsü olarak yapılan köprü heybetli oluşu nedeniyle yöre halkı tarafından Koca Köprü diye biliniyor. 200 metre uzunluğunda ve 99 metre yüksekliğinde olan köprü 1912 yılında hizmete açılıyor. Çelik kafes taş örme tekniği ile yapılan köprü tarihi ipek yolunun yerini alan Berlin-Bağdat-Hicaz demiryolu hattının bir parçası.

?KAPIKAYA KANYONU
Kapıkaya kanyonu Adana’nın Karaisalı ilçesi sınırlarında bulunmaktadır.
Adana’ya 40 km, Karaisalı’ya 4 km uzaklıkta bulunan kanyonun girişi yaklaşık 16 metre yükseklikteki köprü ile bağlanmıştır. Kanyonun oluşumunda tektonik çöküntüler ve su etkili olmuştur.
Kanyon da yaklaşık olarak 7250 metrelik bir yürüyüş parkuru da bulunmaktadır. Yürüyüş parkurunun bazı kısımlarında dar olan yollar doğal yapıya zarar verilmeden genişletilmiş, bazı yerlerinde 4-5 metre uzunluğunda köprüler yapılmış ve yaklaşık 400 metrelik olan küçük bir kısmına da korkuluklar yapılarak güvenlik sağlanmıştır. Kanyona giriş yaptıktan sonra 200 metreyi bulan kayalıklar sizi bekliyor.
Kanyon içerisinde bulunan Çakıt deresinde de yöre halkı balıkçılık yapmaktadır.
Bölgede yüzlerce çeşit bitki bulunmaktadır, çınar ağaçları, meşe, kızıl çam, zakkum ve erguvanlar yoğun olarak görülmektedir.

?YERKÖPRÜ MESİRE ALANI:
Adından da anlaşılacağı üzere Çakıt ırmağı burada yeraltına giriyor ve 400 metre sonra tekrar çıkıyor burada doğal bir köprü oluşuyor.
Çakıt ırmağının yeraltına girdiği kısım Yerköprü
Burada piknik yapılabilecek çardaklar, buz gibi suların altından aktığı ahşap ayaklar üzerinde yapılmış oturma yerlerinde yörenin etlerinden hazırlanan kebapları özellikle Adana kebabını yiyebileceğiniz bir tesis bulunuyor. Alan ağaçların gölgesinde ve Çakıt ırmağının Toroslardan gelen soğuk sularının etkisiyle gayet serin ve güzel.

PARKUR HAKKINDA:
?Bu pazar tek grup halinde yürüyeceğimiz rotamızın detayları;
Toroslar Zirve Dağcılık Kulübü olarak 15 MAYIS 2022 PAZAR günü sabah saat 07.30 de Eski Mezitli belediyesi önünden kalkacak olan araçlarımız Pozcu istikametine doğru gelecek olup Dumlupınar Lisesi önünden saat 8.00 de katılımcıları alarak Tarsus istikamete doğru devam edecektir.


?Tarihe,,, kültüre,,, doğaya,,, doyumsuz görselliğe sahip zakkumların keçiboynuzlarının çınarların süslediği panoramik kanyon yürüyüşü ve sonrasında yer köprü piknik alanında rüzgar, su, kuş, sesi eşliğinde öğlen yemeği dinlenme ile etkinliğimiz tamamlanacaktır.
Parkur kolay olup uygun kıyafeti olan tüm dostlarımız etkinliğimize katılabilecektir. Kaskı olan arkadaşlarımız kasklarını yanında getirmeleri ve kanyon içinde takmaları önemlidir.

TARİH : 15.MAYIS.2022

PARKUR: VARDA KÖPRÜSÜ -KAPIKAYA KANYONU – YERKÖPRÜ DOĞA YÜRÜYÜŞÜ

PARKUR ZORLUK DERECELENDİRME
A GRUBU kolay bir parkur olup sağlıklı her bireyin katılabileceği bir parkur türüdür
B GRUBU orta zorlukta bir parkur olup dayanıklılık isteyen bir parkur türüdür.

ETKİNLİK GÖREVLİLERİ :
SORUMLU YÖNETİCİ :DİDEM ÖZTÜRK
REHBER : ALİ RIZA DEMİR
ARTÇI : SİBEL İLHAN

HAREKET YERLERİ, SAATLERİ :
DUMLUPINAR LİSESİ : 08 . 00
ESKİ MEZİTLİ BELEDİYESİ : 07.30

KAHVALTI :DÖRTLER KÖY KAHVESİ
ÖĞLE YEMEĞİ : KUMANYA

KAYIT İÇİN İLETİŞİM TEL :
Ali Rıza DEMİR 505.2280692
Rıdvan ERDOĞAN 506.5314062
Erkan DEMİR 555.189.14.89
Rahmi GÜLLÜ 530.6962116
Süleyman SARIGÜL 555.2529766
Hatice GÜNER 507.6974721
Sibel İLHAN 506.3439024
Didem ÖZTÜRK 5360353301
Diğer duraklar için, kayıt durumuna göre görevlilerden bilgi alabilirsiniz

?????????????
ÖNEMLİ NOT:Yönetim Kurulumuz tarafından alınan karar gereği Pazar günü faaliyetlerimize katılım için kayıt yaptıran dostlarımız Cumartesi günü saat 17.00’akadar kayıtlarını iptal edebilirler.
Ancak Cumartesi günü saat 17.00’dan sonra yapılacak iptallerin ücreti ödenir.
İptal ücreti kulübün aşağıda yazılı iban hesabına yatırılacaktır.
Zirve Dağcılık İş Bankası Hesap No
TR180006400000166061236597

??????????????
LÜTFEN PANDEMİ DETAYLARINI OKUYUNUZ
1- Pandemi sürecinde olduğumuzu unutmayalım ve tüm koruyucu önlemlere uyamaya devam edip doğa yürüyüşünde daha dikkatli olunması rica olunur.
2- Araç içi yolculukta herkesin maske takması zorunludur. Maskenizi getiriniz.
3- Doğada yürüyüş mesafesine uyulacak olup, molalarda bir araya gelinmemesi sağlığınız açısından önemlidir.

KURALLARIMIZ :
Yürüyüşe katılanlar, TECRÜBE, KIYAFET, AYAKKABI, BATON vb. malzemeler de göz önünde bulundurularak, Etkinlik Sorumluları ve Rehberlerince yürüyüşün zorluk derecelerine göre gruplara yönlendirilebilirler. İlk kez katılanlar A grubunda yürüyebilir, B grubuna kabul edilmezler. Yürüyüşlerimizde Rehberler tek yetkilidir, verecekleri kararlara katılımcılar uymak zorundadır.
Rehberden önde gitmek ve artçıdan geri kalmak yasaktır.
Yürüyüşlerimiz esnasında Alkollü içecekler kesinlikle kullanılmaz, içtikleri tespit edilenler bir daha yürüyüşlere kabul edilmezler.
Yürüyüş esnasında Akciğer lopları açıldığı için sigara içeni normalden iki kat daha fazla etkileyeceği gibi pasif içici durumunda olan diğer kişilere de zarar verecektir. Söndürülmesi unutulan bir sigara izmariti her açıdan doğaya zarar verebilir. Bu yüzden diğer katılımcılara saygılı olmak koşulu ile sigara ancak büyük molada kontrollü alanda içilebilir, yürürken veya kısa molalarda sigara içilmesi yasaktır.
Su ekmek yiyecek vs. için alışverişler faaliyet öncesi yapılmalıdır. Faaliyetler ilan edilen saatte başlar. Gecikenler beklenilmez. Faaliyet saatinde olabilecek değişiklikler katılımcılara bildirilir.ü
Faaliyetlerde hiç bir şekilde gruptan kopulmaz. Ekip halinde öndeki ile aynı iz takip edilerek hareket edilmelidir.
Evsel atıklarımızı şehre geri götürüyor doğada sadece ayak izimizi bırakıyoruz. Meyve kabuklarını ve çekirdeklerini toprağa gömebilirsiniz.
Kulaklıkla müzik dinlemek yerine doğanın sesi olan rüzgarı, su sesini, kuşların ve diğer hayvanların dilini dinleyelim. Kulaklıkla müzik dinlemek olası tehlike uyarılarını duymanızı da engelleyecektir.
Doğadan sadece Fotoğraf alıyor, sadece ayak izi bırakıyoruz.

MUTLAKA BULUNMASI GEREKENLER
• İki omuzdan geçmeli rahat bir Sırt Çantası (özellikle tek omuz çapraz askılı çantalar sizi gereğinden fazla yoracak ve omuriliğinize zarar verecektir),
• Yağmurluk veya Rüzgarlık,
• Bir öğünlük yiyecek,
• Asgari 1,5 litre su,
• Fotoğraf Makinası,
• İlaçlarınız ( kişisel olarak kullandığınız ilaçlarınız varsa),
• Yedek giysi,
• Fener ya da Kafa Lambası,
• Düdük,
• Baton,
• Tozluk,
• Güneş Gözlüğü,
• Güneş Kremi,
Yürüyüş esnasında kaybedeceğiniz enerjiyi karşılamak için fındık, kuru üzüm, kuru kayısı gibi doğal şeker türevlerini bulundurmanızı tavsiye ederiz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*